mobil: 773 671 717 e-mail: haj.jan@seznam.cz

CARVING-minulost a přítomnost

2. března 2008 v 9:13 | Jan Hajný
CARVING-vyřezávání ozdob z ovoce a zeleniny je původem z Asie. Obvzláště pak září mistři z Japonska, Číny a Thajska. První poznatky o vyřezávání ozdob z ovoce a zeleniny pocházejí ze 7.století našeho letopočtu.
Na začátku zdobily výrobky řezbářských mistrů stoly císaře a jeho dvora, postupně se pak toto umění začalo šířit i do rodin obyčejných lidí. Zejména pak v Thajsku jsou tyto ozdoby populární dodnes a jsou častou součástí stolů běžných obyvatel, kterým tamní mistři vyřezávají ozdoby z ovoce a zeleniny i podle jejich přání.
Do Evropy se toto umění dostalo mnohem později, ale velmi rychle si našlo své uplatnění na stolech rautů, v restauracích na ozdobu jídel, u barmanů na ozdobu nápojů, atd. Použití vyřezávaných ozdob z ovoce a zeleniny na různých akcích, ideálně podpoří celkový dojem slavnostní tabule. Takové výrobky často dominují a mohou ideálně podtrhnot atmosféru, která je důsledkem ostatního gastronomického snažení.
ČR zaznamenává zvláště v posledních letech obrovský vzestup tohoto oboru a naši řezbáři získávají mnohá ocenění a to i ta nejprestižnější na domácích i zahraničních gastromomických soutěžích ,což je důkazem toho,že i v ČR je celá řada mistrů tohoto oboru pocházejícího z Asie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lilushka Lilushka | Web | 3. června 2008 v 21:55 | Reagovat

máš to tu hezu...myslím tu tvorbu....ale design bych zlepšila dala bych všude do záhlaví zápatí a menu stejné písmo a velikost....podobnou...a je škoda že se k foteškám v galerii nedá přidat komentík...ten design je důležitý ať lidišky hned neodejdou...dyž ho uvidí..nezajímavý...dej si do záhlaví větší fotku...a podle ní dej okraje...náké hezu si najdi a hlavně nech sladěné všechny barvy...nejlépe podle obrázku v záhlaví...mě se nejvíc líbí ta fontánka...Zámecká kašna...:)...mocinQy hezu...:)...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama